Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2013

Τα αποτελέσματα των αγώνων του Σαββάτου στα γήπεδα του νομού Πέλλας

Στον Ν.Μυλότοπο το ντέρμπι έληξε ισόπαλο, αποτέλεσμα που ικανοποίησε περισσότερο τους φιλοξενούμενους. Σ' ένα πολύ κακό ματς και σ' ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια από καμία ομάδα(!), η γηπεδούχος ομάδα κατάφερε να προηγηθεί στο 40ο λεπτό μετά από ωραία σέντρα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, με τον αμαρκάριστο Γκότση με σουτ από κοντά να την στέλνει στα δίχτυα γράφοντας το 1-0. Στο δεύτερο ο Προφήτης Ηλίας ανέβηκε πιο ψηλά και ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις προυποθέσεις για ένα γκολ. Ο Ν.Μυλότοπος σε άσχημη μέρα δεν μπόρεσε να δημιουργήσει ούτε στο δεύτερο ημίχρονο ευκαιρία μπροστά στο τέρμα και την καλοστημένη άμυνα των φιλοξενουμένων. Έτσι ο Προφήτης Ηλίας αφού προειδοποίησε πρώτα με δύο χαμένες ευκαιρίες με ωραίες κεφαλιές μέσα από την περιοχή που έφυγαν άουτ και μία επίσης σημαντική ευκαιρία από άστοχη έξοδο του Κατρατσέα και τον Μαλιούφα να μην μπορεί να την προωθήσει στο τέρμα του Ν.Μυλοτόπου, ήρθε ο Καρυπίδης λίγο πριν συμπληρωθούν τα 90 λεπτά με μια τρίτη κεφαλιά μετά από ωραία εκτέλεση φάουλ από δεξιά, να την στείλει στα δίχτυα και να ισοφαρίσει τον αγώνα.. Δίκαιη η ισοπαλία σ' ένα κακό ποδοσφαιρικό θέαμα, με τον φιλοξενούμενο όμως να είναι αυτός που θα μπορούσε να ζητήσει κάτι περισσότερο από την σημερινή αναμέτρηση.
    Στην Κρύα Βρύση είχαμε την ανατροπή όχι μόνο στο σκορ, αλλά και στα δεδομένα της μάχης για τα play out. Η γηπεδούχος ομάδα με 3 γκολ στο τελευταίο 15λεπτο, πήρε την πολύ σημαντική νίκη με αντίπαλο την Όρμα. Στην Αριδαία ο Αλμωπός με «επαγγελματικό» τρόπο πήρε την πολύτιμη νίκη στο γειτονικό ντέρμπι με την μαχητική Άψαλο. Στις χαμηλότερες κατηγορίες μπορεί να μην έγιναν πολλά αμφίρροπα παιχνίδια, είχαμε όμως «βροχή» από γκολ: