Τετάρτη 29 Οκτωβρίου 2014

ΗΤΤΑ ΣΤΟΝ ΒΟΛΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟ ΜΕ 88-69 ΓΙΑ ΤΗΝ 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ 88-69
Για την 3η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής, η ομάδα της Έδεσσας παρά την αξιέπαινη προσπάθεια για τρία δεκάλεπτα, έμεινε από δυνάμεις και επιλογές στην τελευταία κρίσιμη περίοδο και γνώρισε την ήττα στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος από την γηπεδούχο Μεταμόρφωση με το ευρύ 88-69.
Οι παίκτες του Γιώργου Χασάπη παρά το κακό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο όπου έμειναν πίσω στο σκορ με 26-14, κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι ανεβάζοντας την απόδοση τους στην άμυνα  και ροκανίζοντας τη διαφορά στα επόμενα δύο δεκάλεπτα που είχε φτάσει και στους 15 πόντους, ισοφάρισαν σε 51-51 λίγο πριν το τέλος του τρίτου, που τους βρήκε να υπολείπονται στο σκορ με 57-55.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Έδεσσας είχε την ατυχία να ‘’χάσει’’ από νωρίς τον Δημητρόπουλο μετά από τραυματισμό στο πόδι και την ομάδα να μην μπορεί να καλύψει το κενό του σε άμυνα και επίθεση, χάνοντας την επαφή με το σκορ.  Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν στο τελευταίο οκτάλεπτο να επιστρατεύσουν ακόμη και τον τραυματία Γιώργο Παρασκευά για να μπορέσουν   να "κλειδώσουν" τη νίκη και να κρατήσουν το ροζ φύλλο χωρίς να απειληθούν μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Μάλιστα ο Παρασκευάς πέτυχε επτά σημαντικούς πόντους για να ανοίξει τη διαφορά η γηπεδούχος ομάδα και να καταφέρει να δώσει τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους. Πέντε λεπτά πριν το τέλος, τραυματίστηκε και ο Παπούλιας της Μεταμόρφωσης και έφυγε για το νοσοκομείο, όπου του τοποθετήθηκαν ράμματα στο πρόσωπο.
Την Κυριακή ο Πανεδεσσαϊκός υποδέχεται στην Έδεσσα την Βόνιτσα η οποία γνώρισε τη συντριβή στην έδρα της με 71-103 από τον πρωτοπόρο Αίολο Αστακού. Η νίκη αποτελεί μονόδρομο για την εδεσσαϊκή ομάδα καθώς η αντίπαλοι αποτελούν ένα από τους συνδιεκδικητές της παραμονής.
Τα δεκάλεπτα: 1ο(26-14),2ο( 13-16)39-30 ημίχρονο, 3ο(18-25)57-55, 4ο(31-14)88-69 τελικό.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριτζής): Καραγιώργος 21 (6), Ζήσης 1, Παπούλιας 21 (1), Νάνης 18 (2), Παρασκευάς 7 (1), Σκαμάγκας 2, Τσιτσιγιάννης, Παλάσκας, Γιωτόπουλος 18 (3), Διανέλλος, Αγκρής
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Χασάπης):Μητσόπουλος, Τακατζόγλου, Σπανός 5 (1), Κληντσάρης 2,  Δημητρόπουλος 6, Καρνάβας 26, Τσάμης 2, Μακρόπουλος 16 (2), Λελούδας, Θεοδώρου 12 (1), Παζάρκας.