Κυριακή 26 Φεβρουαρίου 2017

46ος Τελικός Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας ΠΑΟ Κουφαλίων – Νίκη Μεσημερίου

O ΠΑΟ Κουφαλίων και η Νίκη Μεσημερίου, σωματεία που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Α’ και της Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας, αντίστοιχα, θα τεθούν αντιμέτωπα στον 46ο Τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνικών Ομάδων της ΕΠΣ Μακεδονίας, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017 και ώρα 17.00 στο Στάδιο Τούμπας.
Η ομάδα των Κουφαλίων (έτος ίδρυσης 1964) συμμετέχει για τέταρτη φορά στην ιστορία της σε Τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣΜ και θα διεκδικήσει την κατάκτηση του τροπαίου. Στις προηγούμενες συμμετοχές της ηττήθηκε και τις τρείς φορές από το Θερμαϊκό Θεσσαλονίκης την περίοδο 1977 - 1978 με σκορ 1-0 (στην παράταση), από την Ομόνοια Σίνδου την περίοδο 1982 – 1983 με σκορ 3-1 και από τον ΠΑΟ Διοικητηρίου την περίοδο 2007 – 2008 με σκορ 4-1.
Φέτος προκρίθηκε στον Τελικό αποκλείοντας στο διπλό ημιτελικό τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου (1-1 εκτός έδρας και 1-0 εντός έδρας). Στις προηγούμενες φάσεις είχε αποκλείσει, ακόμη, τον Ιάσωνα Αυγής (3-1), τον Ελευθεριακό (2-2, στα πέναλτι 3-1), τον Ολυμπιακό Κυμίνων (2-0), τον Οδυσσέα Κορδελιού (3-0), τον Αξιό Ανατολικού (2-1) και τον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου (1-0).
Η ομάδα του Μεσημερίου (έτος ίδρυσης 1963) συμμετέχει για δεύτερη φορά στην ιστορία της σε Τελικό Κυπέλλου της ΕΠΣΜ και θα διεκδικήσει την κατάκτηση του τροπαίου. Στην προηγούμενη συμμετοχή της ηττήθηκε από τον ΓΣ Ηλιούπολης, την περίοδο 2014 – 2015, στα πέναλτι με σκορ 5-3 (κανονικός αγώνας και παράταση 3-3).
Φέτος προκρίθηκε στον Τελικό αποκλείοντας στο διπλό ημιτελικό τον ΓΣ Ηλιούπολης (3-1 εντός έδρας και 1-1 εκτός έδρας). Στις προηγούμενες φάσεις είχε αποκλείσει, ακόμη, τον ΠΑΟΚ Σταυρού (1-2), τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας (0-2), τον Ατρόμητο Τριαδίου (2-4) και το Πανόραμα (0-4).
Γενική είσοδος στο Στάδιο με εισιτήριο 5,00 ευρώ. Ελεύθερη είσοδος θα είναι για ΑΜΕΑ, κατόχους κάρτας ανεργίας και για παιδιά ηλικίας μέχρι 15 χρόνων, όπως και για τα τμήματα Υποδομών των δύο σωματείων που συμμετέχουν στον Τελικό.