Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2013

Α.Σ. Πανεδεσσαϊκός – Γ.Α.Σ. Κορινός 67-55 (Ανδρών)

Ο Πανεδεσσαϊκός κράτησε... καθαρή την έδρα του, για πέμπτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΚΑΣΚΕΜ, με το 67-55 επί του Κορινού που  διεκδικούσε τη συνέχιση του δικού του σερί επιτυχιών (σταμάτησε στο 3-0). Και οι δύο ομάδες προερχόντουσαν από συνεχόμενες νίκες και αυτός που το διατήρησε ήταν ο Πανεδεσσαϊκός που στηρίχτηκε στην ηγετική παρουσία του Θεοδώρου.

Ο πρωταγωνιστής:
Ο Θεοδώρου μπορεί να μην ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, όμως με την εμφάνιση που έκανε σε όλες τις γραμμές του γηπέδου ώθησε την ομάδα του σε  καθαρή νίκη απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο που έχει τους ίδιους στόχους.  Σκόραρε, πήρε ριμπάουντ σε άμυνα και επίθεση, ενώ προσέφερε και στο δημιουργικό κομμάτι προσφέροντας ασσίστ στους συμπαίκτες του.

Πού κρίθηκε:
Ο Πανεδεσσαϊκός ξέφυγε στο σκορ στο 26ο λεπτό προηγούμενος με 44-32, με τον Σταμπουλή να προσφέρει εύκολους πόντους από το τρίποντο(3/3) κάνοντας τη διαφορά για τις δύο ομάδες. Τη διαφορά αυτή τη διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου προηγήθηκε με 52-39.

Ο αγώνας:
Ο Πανεδεσσαϊκός δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα κυρίως στον επιθετικό τομέα, όπου στηρίχτηκε σε προσπάθειες του μαχητικού  Θεοδώρου ο οποίος μετουσίωσε σε καλάθι ότι επιθετικό ριμπάουντ πήρε για την ομάδα του με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 15-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανεδεδεσσαϊκός προηγήθηκε με +5(23-18) στο 24ο λεπτό σημείο στο οποίο αντέδρασε ο Κορινός και με την είδοσο του Ντινόπουλου(11 π., 3/3 τρίπ.)  που δεν μπορούσε να αντιμετωπιστεί και προηγήθηκε με 27-28 στο ημίχρονο.  Οι παίκτες του Πανεδεσσαϊκού μπήκαν πιο «ψυχωμένοι» στο δεύτερο ημίχρονο και στηριζόμενοι στην άμυνα τους κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφιο αριθμό πόντων στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου που τη διατήρησαν προηγούμενοι με 52-39. Ο Σταμπουλής με την ευστοχία του από τη γραμμή των 6,75 ήταν καθοριστικός σ’ αυτό το σημείο για την ομάδα του Γιώργου Χασάπη. Τσάμης, Αρβανιτάκης και Χατζηχαρίσης αφυπνίστηκαν και ανέλαβαν να «τελειώσουν» το παιχνίδι για τη γηπεδούχο ομάδα καθώς με την εμπειρία τους πέτυχαν κρίσιμα καλάθια, κρατώντας τους φιλοξενούνενους μακριά από το σκορ, επικρατώντας τελικά με 67-55. Προφυλάχθηκε για ακόμη έναν αγώνα ο Δημητρόπουλος λόγω του τραυματισμού του.

Τα δεκάλεπτα: 1ο(15-15), 2ο(12-13),27-28 ημίχρ. ,3ο(25-11) 52-39, 4ο(15-16)67-55 τελικό.

Α.Σ. Πανεδεσσαίκός (Χασάπης): Γεωργιάδης, Χρήστου, Χατζηχαρίσης 15(1), Θεοδώρου 15, Σταμπουλής 11(3), Κληντσάρης, Τσάμης 6, Ουγγρίνης, Αρβανιτάκης 20(1),  Δαφνής, Στόμας, Σίπκας.

Γ.Α.Σ. Κορινός (Χρυσίδης): Κοτσίμπελης 13(1), Τσερνίσωφ 8, Γαλανός, Κουρκούτας, Τσιάμης, Ντινόπουλος 13(3), Βαφόπουλος 10, Δάμαλης, Παπαμιχαήλ 11, Αναγνώστου, Γαβαλάς.