Τρίτη 29 Μαρτίου 2016

«Πέρασε» και από τη Σκύδρα το μίνι του Πανεδεσσαϊκού, επικράτησε με 57-60 του Σκυδραϊκού

Σε ένα παιχνίδι που δικαιολόγησε απόλυτα τη θέση των δύο ομάδων στη βαθμολογία, ο Πανεδεσσαϊκός περισσότερο αποφασιστικός στο τέλος κέρδισε τον Σκυδραϊκό εκτός έδρας με 57-60.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα προηγούμενοι με 1-8 στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν τη διαφορά μειώνοντας στον πόντο με τη λήξη του δεκαλέπτου σε 11-12. Οι αθλητές της ομάδας της Έδεσσας προσπάθησαν να ξεφύγουν ξανά στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, με τους παίκτες του Ανέστη Κολοβού να μένουν κοντά εκμεταλλευόμενοι ολιγωρίες κάτω από το καλάθι των φιλοξενουμένων. Το 27-32 υπέρ των «πρασίνων» στο ημίχρονο προμήνυε τη συνέχεια.
Οι παίκτες του Σκυδραϊκού ξεκίνησαν καλύτερα το τρίτο δεκάλεπτο στηριζόμενοι στην υπεροπλία τους κάτω από το καλάθι μειώνοντας τη διαφορά, με τους «πράσινους» να κρατούν βραχεία κεφαλή στο σκορ 43-45 χάρη στην αποτελεσματικότητα τους από την περιφέρεια. Ο Σκυδραϊκός ισοφάρισε αμέσως με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς στα πρώτα έξι λεπτά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 50-48 για τελευταία φορά με καλάθι του Φράγκου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, με τον Γιαννούλτση μετά από αποτυχημένη επίθεση του Πανεδεσσαϊκού να κλέβει την μπάλα στο κατέβασμα των αντιπάλων και να ισοφαρίζει. Ο Πανεδεσσαϊκός προηγήθηκε με 50-53 μετά από ελεύθερη βολή του Γιάτσου και νέο καλάθι του Γιαννούλτση, με τον Χαραλαμπίδη να δίνει νέες ελπίδες στους γηπεδούχους μειώνοντας σε 52-53. Το καθαρό μυαλό των παικτών του Πανεδεσσαϊκού στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ήταν αυτό που τους έδωσε τη δυνατότητα να δημιουργήσουν στην επίθεση και να φτάσουν στο καλάθι προηγούμενοι με 52-59, με τον Σταυρακίδη να δίνει τη χαριστική βολή στους αντιπάλους με εντυπωσιακή προσπάθεια 01:30 πριν το τέλος. Ο Σκυδραϊκός δεν τα παράτησε, προσπάθησε να επιστρέψει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης μειώνοντας στο 57-59 έξι δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τον Καζία να ευστοχεί στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε διαμορφώνοντας το τελικό 57-60. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα έμεινε στα χέρια των γηπεδούχων με τους «πράσινους» να πανηγυρίζουν άλλη μία νίκη απέναντι σε ένα εξαιρετικό αντίπαλο.

Δεκάλεπτα: 1ο(11-12), 2ο(16-20)27-32 ημίχρονο, 3ο(16-13)43-45, 4ο(14-15) 57-60 τελικό.

ΣΚΥΔΡΑΪΚΟΣ(Κολοβός): Μιχαηλίδης, Φράγκος 15, Χαραλαμπίδης 16, Τσεσμετζίδης 8, Κολοβός, Χαλάτσης 7(1), Λιδωνάκης, Βασιλείου 5, Γεωργιάδης, Νασιάδης 6(1).

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ(Αναστασιάδης): Γιάτσος 9(16 ριμπ.), Στογιάννης 2, Κοβάτσης 3, Κληντσάρης 4, Γιαννούλτσης 11(1), Καραϊσαρίδης 17(3), Καζίας 5, Σταυρακίδης 7, Μίσιος 2, Νάνος, Γκουγκούδης, Γκελάτζε.